Szukać mieszkania, czy domu?

Szukając własnego lokum do zamieszkania zawsze zastanawiamy się czy szukać ofert domów czy mieszkań.

Jeżeli szukamy już gotowych lokali mieszkalnych od razu do zamieszkania ceny w obu przypadkach rozkładają się równomiernie. Natomiast jeżeli, planujemy budowę własnego domu przeznaczonego do swoich osobistych potrzeb należy się liczyć z kosztem działki pod budowę domu.

Taka działka w miastach nie jest tania i często wiele rodzin decyduje się na kupno mieszkania. Cena gruntu w dobrej okolicy zawsze będzie stosunkowo wysoka. Nieznaczna część rodzin jest gotowych zapłacić taką cenę tylko za sam grunt. Gdzie tutaj jeszcze myśleć o finansowaniu przedsięwzięcia budowy domu?

Koszt wybudowania domu od zera i jego wyposażenia w średnich rozmiarach przestrzeni użytkowej jest prawie dwa razy wyższy niż kupno małego mieszkania.

Wybierając droższy dom należy rozważyć następujące obowiązki z jego użytkowaniem. Przy domie jest zawsze wiele pracy jakby ktoś nie wiedział.

W okresie wiosenno wakacyjnym zawsze jest praca koło domu. Pierwszym zajęciem jest koszenie trawy, ponieważ każdy obywatel lubi się pochwalić przed sąsiadami swoja posiadłością. Dlatego koszenie trawy wokół domu jest jednym z najważniejszych punktów utrzymania lokum w naturalnym porządku.

Kolejnym obowiązkiem mieszkańców domów jest dbanie o ogrzewanie w domu. Mnóstwo ludzi posiada piece węglowe. Posiadając piec węglowy zasypowy trzeba go co 3 dni zasypywać węglem, a nawet częściej.

Mieszkańcy domów mają wiele prac do zrobienia podczas okresu, kiedy jest wysoka temperatura. Można się wtedy właśnie przygotować na nadchodzącą zimę. Posiadając dom ich właściciele robią rożne przetwory z owoców i warzyw. Mieszkańcy miast obecnie prawie ich nie robią. To jest plusem mieszkańców domów, że mogą jeść zdrowo przetworzoną żywność, wyprodukowaną we własnym ogrodzie.

W okresie wiosenno-letnim zdecydowanie mniej czasu na urlop i odpoczynek mają mieszkańcy domów niż mieszkańcy mieszkań. Praca wokół domu zajmuje bardzo wiele czasu. Natomiast osoby, które mieszkają w mieszkaniach interesują się tylko własnym lokalem użytkowym. To co, znajduje się poza ich mieszkaniem ich po prostu nie obchodzi. Jeżeli mieszka się na parterze można niekiedy zagospodarować sobie mały ogródek pod swoimi oknami. Mieszkańcy bloków nie muszą się martwić o ogrzewanie, ponieważ za to jest odpowiedzialny administrator budynku, również za koszenie trawy.

Mieszkanie w bloku ma swoje plusy, ale także minusy. Jednym z minusów jest cisza nocna i zakaz puszczania głośno muzyki po dwudziestej drugiej w nocy. Nie zawsze się tak zdarza, ale w nowych blokach coraz częściej jest to brak piwnicy. Wtedy wszystko trzeba trzymać na balkonie. Brak takiego pomieszczenia w bloku jest sporym problemem. Kolejnym problemem mieszkania w bloku jest często brak garażu. Czasami można wykupić tylko miejsce postojowe nazywane garażem. Każdy dokładnie rozumie słowo garaż w tym miejscu oprócz przysłowiowego samochodu trzymamy również zbędne rzeczy, które zbywają nam i zalegają w domu.

Jak widać różnica miedzy danym miejscem zamieszkania jest dosyć spora. Jeżeli ktoś nadal nie wie, czy kupić dom czy mieszkanie, należy sobie zadać pytanie czy lubimy się ruszać i spędzać czas przy pracach domowych na przykład koszenie trawy? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie” to wybierzmy jednak zdecydowanie mieszkanie. To będzie oznaczało że, woli mieć więcej czasu dla siebie i rodziny niż praca przy swoim własnym lokum zamieszkania.

Opublikowano w kategoriach Mieszkania w bloku, dnia 07.11.2013 o godzinie 10:49.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz