Rolety okienne

Rolety służą do zacieniania okien, obok żaluzji, zasłon i firanek. Zasłanianie okna roletą wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku zasłon czy żaluzji. Można płynnie zmieniać powierzchnię zasłoniętego okna, nie można jednak zmieniać stopnia zacienienia (jak w przypadku żaluzji). Ze względu na to, że rolety rozwijane są z góry lub z dołu (rzadziej), nie ma możliwości zasłonięcia tylko jednej, lewej lub prawej części okna. Oczywiście taka możliwość pojawia się, gdy każde ze skrzydeł okiennych otrzymuje własną roletę.

Rolety występują jako wewnętrzne i zewnętrzne. Zewnętrzne pełnią często funkcję przeciwwłamaniową, mogą też nieco ocieplać okno, zmniejszając straty ciepła w nocy. Mogą też izolować przed dokuczliwymi dźwiękami z zewnątrz. Rolety wewnętrzne nie pełnią żadnych dodatkowych funkcji, choć można próbować używać ciemne rolety wewnętrzne jako tani kolektor powietrzny. Rolety wykonuje się z wielu różnych materiałów: tekstyliów, tkanin, bambusa i drewna innego rodzaju, a także z metalu i plastiku.

Zewnętrzne rolety często wyposażone są w automat do elektrycznego zamykania, co poprawia komfort użytkowania i bezpieczeństwo (można podpiąć automat do domowego systemu alarmowego).

Dostępne są również rolety na okna dachowe, one są przydatne zwłaszcza latem, do odcinania dopływu światła do pomieszczeń na poddaszu.

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 04.11.2012 o godzinie 19:14. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz