Okna w domu jednorodzinnym

Dom bez okien nie jest takim, jaki być powinien. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, by tego rodzaju element budowlany został pominięty. Jest to jedyny w swoim rodzaju łącznik ze światem zewnętrznym. To przecież okna sprawiają, że dom pełen jest światła, życia, dzięki nim widzimy to, co się dzieje wokół nas. Dokonując wyboru okien, warto kierować się choćby niewielką znajomością tematu.

Okna przeznaczone na ściany budynku, nazywamy ściennymi, pełnią one takie same funkcje jak te przeznaczone na dach (połaciowe, dachowe), lecz różnią się parametrami technicznymi. Obecnie na rynku dominują dwa typy okien- plastikowe i drewniane. Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników, różnią się nie tylko wyglądem.

Okna zazwyczaj zbudowane są z kilku szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz (zwykle jest to argon) i zapewniają odpowiednią mikrowentylację. Możemy zaopatrzyć się w jednoskrzydłowe czy też dwuskrzydłowe, o różnych profilach i rozmiarach, nawet dosyć niestandardowych. Okna wykonywane na wymiar są standardem w tej branży. Klient może także wybrać nie tylko kolor samej ramy ale także zastosowanych uszczelek.

Dobre okna wyposażone są w blokadę błędnego położenia klamki, dzięki czemu okno nie będzie równocześnie rozwarte i uchylone, a co za tym idzie, nie wypadnie z zawiasów. Zabezpieczenia antywłamaniowe są coraz bardziej przemyślane i dają każdemu gwarancję bezpieczeństwa.

Okna ścienne powinny w maksymalnym stopniu zapobiegać utracie ciepła, informacje na ten temat uzyskamy sprawdzając jaki jest współczynnik przenikania ciepła. Komfort termiczny to nie wszystko, kładzie się nacisk także na izolacje akustyczną i ochronę przed wilgocią.

Zwolennicy okien drewnianych, zaznaczają, że takie okna są bardziej ciepłe, gdyż drewno jest lepszym izolatorem. Podkreślają, że drewno jest bardziej wytrzymałe i oporne na wypaczenie, co może zdarzyć się w przypadku okien z PCV. Jako kolejną zaletę wymieniają to, że drewno jest materiałem najbardziej naturalnym, bliskim człowiekowi, przez co rzadziej wywołują alergie, są surowcem odnawialnym. Nadają przy tym domostwu niepowtarzalny charakter. Najlepsze okna drewniane wykonuje się z surowca pozbawionego sęków, czy innych wad. Impregnuje się je w celu nadania większej trwałości na czynniki atmosferyczne i promieniowanie ultrafioletowe. Okna drewniane są wysoce ogniotrwałe, a w przypadku pożaru nie emitują szkodliwych dymów, jak w przypadku okien plastikowych.

Okna z PCV zostały wprowadzone na rynek między innymi dlatego, by stworzyć tańszą alternatywę. Stosuje się różnorodne rozwiązania techniczne by udoskonalić izolację termiczną, między innymi poprzez zastosowanie kilku komór w profilach. Okna te, mają wyrażać nowoczesność i technologiczny postęp. Z pewnością są dość łatwe w pielęgnacji. O tym, czy wybierzemy okna z PCV, czy okna drewniane, musimy zadecydować sami.

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 11.03.2013 o godzinie 13:57. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz