Okna w domu jednorodzinnym

Dom bez okien nie jest takim, jaki być powinien. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, by tego rodzaju element budowlany został pominięty. Jest to jedyny w swoim rodzaju łącznik ze światem zewnętrznym. To przecież okna sprawiają, że dom pełen jest światła, życia, dzięki nim widzimy to, co się dzieje wokół nas. Dokonując wyboru okien, warto kierować się choćby niewielką znajomością tematu.

Okna przeznaczone na ściany budynku, nazywamy ściennymi, pełnią one takie same funkcje jak te przeznaczone na dach (połaciowe, dachowe), lecz różnią się parametrami technicznymi. Obecnie na rynku dominują dwa typy okien- plastikowe i drewniane. Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników, różnią się nie tylko wyglądem. (more…)

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 11.03.2013 o godzinie 13:57. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie tak naprawdę niemal nie różnią się od tego, co rozumiemy pod pojęciem rolet. Są to po prostu zasłony wyposażone w zmyślny mechanizm do podnoszenia i opuszczania. Mechanizm sterowany jest sznurkiem lub łańcuszkiem. Tak naprawdę, różnica jest niewielka, podobna jak między sterowaniem verticalami (łańcuszkiem) a żaluzjami (sznurkiem).

Rolety rzymskie wykonywane są z tkaniny, zatem możliwe jest wykonanie ich niemal w dowolnym wzorze i kolorze. Można wykonać je z cienkiej, bądź grubej tkaniny, zależnie od oczekiwań kupującego. Cienkie zastępować będą firanki dodające intymności i cienia. Gruba tkanina pozwoli używać rolety rzymskie zamiast zasłon i szczelnie zasłonić dostęp światła i powietrza. Dźwięku też (trochę)… (more…)

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 04.01.2013 o godzinie 19:30. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Rolety okienne

Rolety służą do zacieniania okien, obok żaluzji, zasłon i firanek. Zasłanianie okna roletą wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku zasłon czy żaluzji. Można płynnie zmieniać powierzchnię zasłoniętego okna, nie można jednak zmieniać stopnia zacienienia (jak w przypadku żaluzji). Ze względu na to, że rolety rozwijane są z góry lub z dołu (rzadziej), nie ma możliwości zasłonięcia tylko jednej, lewej lub prawej części okna. Oczywiście taka możliwość pojawia się, gdy każde ze skrzydeł okiennych otrzymuje własną roletę. (more…)

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 04.11.2012 o godzinie 19:14. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Okna pasywne

Okna pasywne to nic innego jak potoczna nazwa nowoczesnych okien, które znajdują zastosowanie w budynkach pasywnych. O nich właśnie napiszę w tym artykule. Dlaczego te okna są tak ważne dla budynku pasywnego, opisałem w artykule osłonecznym ogrzewaniu.

Dla okien pasywnych istotne jest kilka parametrów:

  • przepuszczanie dużej ilości energii z zewnątrz do pomieszczeń,
  • zatrzymanie ciepła wewnątrz domu. (more…)
Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 27.02.2012 o godzinie 13:47. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .