Ziemianka

Ziemianka to nic innego jak piwnica wykopana z ziemi. Czy można tam mieszkać? Dlaczego nie?

Odwiedzając jakikolwiek dom z piwnicą, na pewno miałeś (miałaś) okazję się przekonać, że w piwnicy latem jest chłodniej a zimą cieplej (jeśli dom jest nieogrzewany). To, że grunt ma relatywnie stałą temperaturę plus kilku stopni przez cały rok, wykorzystuje się powszechnie w przypadku ogrzewania domów pompami ciepła. A wcześniej wykorzystywało się właśnie do przechowywania różnego rodzaju produktów spożywczych w ziemiankach.

Co ciekawe, w innych regionach świata, ziemianki są tradycyjnym miejscem zamieszkania. Przykładowo, niektóre szczepy Indian zamieszkujących Amerykę od Kanady do Jukatanu, mieszkały właśnie w różnego rodzaju podziemnych domach.

Pewną modyfikacją domów wykopywanych z ziemi było ich budowanie z ziemi. A właściwie z darni. Taki właśnie dom przedstawia zdjęcie z prawej strony. Ten akurat został zbudowany w Islandii przez Wikingów, podobne budowali również na Grenlandii. Właśnie takie domy przyczyniły się do klęski kolonizacji Grenlandii przez Wikingów, bo zamiast wykorzystywać pastwiska do wypasu bydła i owiec, zużywali oni darń do budowy domów. Ze względu na jej stosunkowo krótką trwałość trzeba je było co kilka lat odbudowywać, wykorzystując darń z obszaru nawet kilku hektarów!

Dom choć częściowo wkopany w ziemię jest znacznie łatwiejszy do ogrzania zimą czy schłodzenia latem. Przede wszystkim jest z natury rzeczy znacznie bardziej szczelny, niż dom wykonany tradycyjnie. Poza tym dodatnia temperatura gruntu zapewnia mniejsze straty ciepła, niż w przypadku niezaizolowanych domów stojących na powierzchni, które zimą muszą radzić sobie ze znacznie niższymi temperaturami. Niestety, z racji położenia nie bardzo da się w nim wykonać okna, przez co znaczną część światła trzeba produkować sztucznie. Trzeba zapewnić dobrą wentylację (inaczej para wodna skraplająca się na „ścianach” będzie kłopotliwa) i doprowadzenie powietrza do ewentualnego kominka czy innego źródła ciepła.

Oczywiście budowa ziemianki jest praktycznie niewykonalna na działkach, które mają wysoki poziom wód gruntowych.

Opublikowano w kategoriach Projektowanie, dnia 12.01.2012 o godzinie 09:43. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment