Ogród przy domu

Niejedna pani domu marzy o tym, żeby oprócz własnego domu posiadać również własny, nawet niewielki ogród. Istnieje wiele przyczyn dla, których ludzie pragną zakładać ogrody, a proceder ten istnieje od niepamiętnych czasów. Można powiedzieć, że niemal od zarania ludzkości, gdy nauczyliśmy się panować nad przyrodą.

Już w odległej starożytności zakładane ogrody, stanowiły domenę posiadaczy ziemi i plantacji roślinnych. Ziemia zawsze była w cenie, dlatego po dziś dzień założenie ogrodu nie należy do najtańszych opcji (taniej jest kupić kilka kwiatków i postawić je na parapecie w domu). Kiedy jednak zostanie założony i odpowiednio wypielęgnowany zachwyca swoim pięknem i urokiem. To jest zdaje się jego najważniejsza funkcja: estetyczny sposób na wykreowanie urzekającego otoczenia.

Ale ogrody to również cenne źródło gotowych i naturalnych produktów. Cięte kwiaty w wazonie upiększają wnętrza niejednego domu, ale chyba bardziej pożądana jest w tym przypadku również możliwość zajadania się pysznymi owocami i warzywami własnoręcznie uprawianymi, a przez to zdrowymi i naturalnymi. Wreszcie tworzenie ogrodu to również ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, odskocznia i miłe hobby, które wymaga wyobraźni i cierpliwości, ale którego efekt mogą dostrzec i docenić inni.

Ogród wymaga pracy przy jego założeniu i utrzymaniu. Można zmniejszyć jej ilość projektując go z uwzględnieniem tego aspektu. Zamiast siać trawnik wymagający nieustannej pielęgnacji, posiać kwietną łąkę. Zamiast grabić jesienią liście, rozdrobnić je kosiarką i pozostawić na ziemi, by wzbogaciły glebę o substancje odżywcze. Zamiast sadzić kwiaty jednoroczne, posadzić wieloletnie, ozdobne krzewy, a jeszcze lepiej — krzewy owocowe, które wiosną wyglądają ładnie, a jesienią są źródłem witamin (że wspomnę tylko krzewy dzikiej róży, która zawiera więcej witaminy C, niż owoce cytrusowe).

Gdy ktoś mieszka w bloku, nie ma niestety takich możliwości. Ale także ludzi w blokach ciągnie do zieleni, do przyrody. Widać to po kwiatach ustawianych na parapetach i doniczkach z pomidorami, stawianych nierzadko na balkonach. Mało kto ma do dyspozycji kawałek gruntu przed blokiem, by zorganizować na nim choć malutki ogród.

Opublikowano w kategoriach Otoczenie domu, dnia 12.08.2015 o godzinie 13:33.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment