Właściwie wykonana izolacja ściany

Termoizolacja to bardzo konkretny proces, który musi być wykonany właściwie. Prawidłowo wykonana termoizolacja daje nam pełny komfort cieplny wszystkim osobom znajdującym się w budynku poprzez utrzymanie stałej temperatury wnętrza. Wielu ekspertów doskonale wie, że straty ciepła przeważnie wynikają z powodu złego osadzenia najważniejszych fundamentów budynku bezpośrednio pod powierzchnią ziemi. Całość musi, więc być zrobiona tak aby fundament nie miał bezpośredniej styczności z gruntem.

Z czego dziś wykonuje się fundamenty

Trzeba przyznać, że dzisiaj stosuje się głównie beton lub bloczki betonowe do wykonania fundamentów. Jednak mało, kto o tym wspomina, ale wspomniany materiał może mieć w sobie dużo wody, która potrzebuje czasu na odparowanie. Często terminy są bardzo napięte, przez co szybko musimy oddać go do użytkowania czasem robi się to zbyt szybko. Jeśli wilgotne fundamenty pokryte niewielką warstwą hydroizolacji od strony gruntowej nie wyschną wówczas możemy uszkodzić ten ważny element a efektem takiego działania będzie zamarznięta woda ta, która nie odparowała. W naszym klimacie strefa, gdzie zaczyna przemarzać grunt sięga około 1,3 m głębokości. To właśnie dlatego specjaliści z branży budowlanej stosują specjalne warstwy termoizolacji aby ochronić nasz przed szkodliwym działaniem tego czynnika.

Są jeszcze inne problemy

Podczas prowadzenia analizy w trakcie projektowania wszystkie zimne fundamenty mogą sprawić, że ogólna kondensacja pary wodnej gromadzi si w piwnicach. Żeby uniknąć takiego zbierania się pary osoby znające się na fachu wykonają prawidłowe obliczenia termiczno-wilgotnościowe. Tylko w taki sposób możemy właściwie oszacować na jaką głębokość oraz grubość ocieplić fundamenty te znajdujące się bezpośrednio od strony gruntu. Oczywiście praktyczne osoby stosują o wiele większą głębokość niż standardowo wynosi strefa przemarzania gruntu. Każdy dobry materiał musi spełnić 4 podstawowe kryteria.

  • Ocieplenie tego typu wymaga materiału, który posiada w miarę najniższe przewodnictwo cieplne i wtedy nawet kontakt z wilgotnym gruntem nie jest niebezpieczny
  • Materiał musi być odporny na korozję biologiczną jest to wymagane, ponieważ mamy do czynienia z kontaktem z glebą przez cały czas.
  • Termoizolacja musi być szybka i łatwo chłonąć wodę zwłaszcza w części podziemnej, gdzie woda często lubi się gromadzić i niszczyć fundamenty zwłaszcza te świeżo położone.
  • Produkt musi zapewnić właściwy drenaż wody opadowej, która może być zmienna w zależności od pory roku.

Jaki materiał więc wybrać

Jeśli chcemy mieć spokój na długie lata to zalecane jest zastosowanie specjalnej płyty, którego częścią składową jest dość twarda pianka polistyrenowa. Tylko taki materiał poprawia termoizolację, ale jednocześnie służy nam jako pełna ochrona przed wilgocią niezależnie od jej rodzaju. Materiał tego typu daje nam odpowiedni efekt spójności wewnętrznej płyty. Dzięki specjalnej strukturze powierzchni to wszystko daje nam bezpieczeństwo przez lata. Taka płyta posiada charakterystyczne rowki drenażowe, które w praktyce służą do odprowadzenia wód gruntowych bezpośrednio do systemu. Z drugiej strony materiału są z kolei wytłoczone rowki, które pozwalają nam na zastosowanie dodatkowo specjalnych tynków klejów lub innych zapraw. Dzięki takim rozwiązaniom uzyskujemy szczelność połączenia co chroni fundamenty przez powstaniem mostków termicznych.

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 12.02.2014 o godzinie 07:34. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz