Urządzanie pokoju w piwnicy

Kiedyś piwnice znajdujące się w naszych budynkach były wydzielonym miejscem, gdzie znajdowała się kotłownia, czy też większy skład opału na zimę. Dzisiaj jednak z racji tego, że mieszkania wielopokojowe są coraz droższe właściciele decydują się na pełną adaptację piwnic do celów typowo mieszkalnych. Jeśli mamy spiżarnię to również może ona posłużyć za mieszkanie. W ten sposób możemy znowu zyskać sporo przestrzeni, które możemy zająć.

Jakie będą koszta

Nikt na sucho nie jest w stanie ocenić pełnych kosztów adaptacji takich pomieszczeń na cele mieszkalne. Dopiero po wykonaniu niezbędnych rzeczy, czyli zrobieniu projektu adaptacji ustaleniu jasnego kosztorysu możemy jakoś wstępnie ocenić czy faktycznie opłaca to się nam.

Wiele zależy od czynników

Zawsze istnieją czynniki niezależne od nas dlatego możemy mieć problem z adaptacją tych pomieszczeń ze względu na wilgoć. Warto pamiętać, że efekty zawilgocenia piwnicy dają o sobie znać a efekt możemy zobaczyć między innymi na ścianach, gdzie najczęściej rozwija się pleśń oraz grzyb a w takich warunkach są to rzeczy zagrażające życiu człowieka. Dlatego lepiej, jeśli piwnica jest sucha, bo wykonanie zabezpieczenia przed wilgocią dodatkowa izolacja to mimo wszystko niezbędne roboty przez, które wzrosła, by cena ogólnej adaptacji.

Wysokość piwnicy

Kolejnym problemem jest wysokość pomieszczenia. Bardzo często spotykamy się z małymi piwnicami, gdzie pomieszczenia mają ledwie 2,1 metra, a nawet i mniej. W takim układzie nie będziemy w stanie przeznaczyć tego pomieszczenia do każdego celu najlepiej jest jak piwnica ma minimum 2.5 metra wysokości, wtedy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli zaś mamy do czynienia z mniejszym pomieszczeniem pod względem wysokości to, wtedy możemy zagospodarować wolne miejsce i zrobić z niego mały pokój, w którym zmieści się do 4 osób łącznie.

Jeśli nie podoba nam się to rozwiązanie to możemy obniżyć podłogę w pomieszczeniu. Jest to praktyczne działanie powiązane nie tylko z trudnością wykonania, ale także właściwym dostosowaniem całego projektu co w praktyce oznacza jeszcze większe koszta.

W piwnicy muszą być okna

Piwnice to zazwyczaj miejsca bardzo ciemne dlatego każde dodatkowe źródło światła jest na wagę złota. Dlatego adaptując dane pomieszczenie musimy upewnić się, że w pomieszczeniu są okna i to najlepiej dwa. Powierzchnia okna nie ma dla nas szczególnego znaczenia my zajmiemy się szerokością. Im większa szerokość okna tym lepiej. Nawet, jeśli nie mamy szerokich okien to nic straconego poszerzenie okna nie jest czynnością trudną i kosztową, więc na pewno opłaca się to zrobić. Wszelki brak okien z kolei eliminuje od razu całe pomieszczenie. Wtedy, jeśli chcielibyśmy wstawić jakiekolwiek okna to musielibyśmy wykonać nadproża w ścianach nośnych budynku a jak sami możemy się domyśleć są to zadania przeznaczone dla ekspertów i kosztują sporo pieniędzy.

Dobry konstruktor poradzi sobie z zadaniem

Piwnice zazwyczaj posiadają podział na ściany nośne i działowe dlatego możliwości tworzenia czegoś dodatkowego są zbędne. Dlatego, jeśli potrzebujemy porad w sprawie adaptacji powinniśmy zwrócić się do konstruktora, a nie architekta. Każdy nasz pomysł przed realizacją powinien być uzgodniony z fachowcem. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdzie zmieniamy całkowicie wszystkie elementy nośne naszego budynku wówczas pomoc danego projektanta jest wskazana.

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 22.04.2014 o godzinie 07:33. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment