Ogrzewanie podłogowe

System ogrzewania podłogowego jest nowoczesnym rozwiązaniem, znajdującym sobie coraz więcej entuzjastów. Zapewnia komfort cieplny w budynku i jest ekonomiczne – koszty eksploatacji są niższe w porównaniu do tradycyjnego o około 10%. Zaletą ogrzewania podłogowego jest m.in. utrzymywanie stałej temperatury i odpowiedniego mikroklimatu w budynku. Jego dodatkowym atutem jest estetyka – ukryte pod podłogą jest niewidoczne i nie przeszkadza w aranżacji wnętrz.

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane nie tylko jako system, służący do dogrzewania domu. W dobrze ocieplonych budynkach może być z powodzeniem jedynym, podstawowym systemem grzewczym.

Wodne ogrzewanie podłogowe – to najprościej mówiąc- pętle rur grzewczych, podłączone do rozdzielacza. System rur układa się zawsze po wykonaniu instalacji sanitarnej i elektrycznej. Następnie wykonuje się izolację cieplną podłoża. Rury układa się na izolacji cieplnej i pokrywa jastrychem cementowym lub anhydrytowym. Konieczne jest też wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ( wilgoć może się przedostawać z jastrychu), używając do tego folii polietylenowej o grubości 0,2 mm. System działania wodnego ogrzewania podłogowego jest prosty – woda, podgrzewana w kotle trafia najpierw do rozdzielacza, a następnie rozprowadana jest pod powierzchnią podłogi systemem rur. Obieg powinien posiadać zabezpieczenia przed zbyt dużym wzrostem temperatury. Stosowane są dwa sposoby sterowania temperaturą – ręczne ustawianie temperatury wody zasilającej i regulacji wydajności pompy obiegowej lub sposób bardziej rozbudowany – automatyczna regulacja z czujnikami temperatury czy regulatorem pogodowym.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można ułożyć z elektrycznych przewodów w taki sam sposób, jak rury przy wodnym ogrzewaniu podłogowym lub też wykorzystać maty grzejne, układane bezpośrednio pod posadzką. Ze względu na swoją  niewielką grubość można je ułożyć w remontowanym domu na starej terakocie ( poziom podłogi podnosi się niewiele, razem z terakotą to ok. 1,5 – 2 cm.).

Mata grzejna to siatka ze sztucznego tworzywa z wplecionym w nią cienkim kablem grzejnym, zakończonym przewodem zasilającym. Podczas przepływu prądu kabel nagrzewa się i wytwarza ciepło, które jest przekazywane przez podłogę do pomieszczenia. Najlepiej, gdy podłoga jest wykonana z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło – kamienia, gresu, marmuru. W ofercie rynkowej znajdują się maty samoprzylepne i maty przytwierdzane do podłoża zaprawą klejową o mocy 100, 150, 160 i 200W na m2 podłogi. Moc maty zależy od tego, czy jest ona głównym źródłem ciepła, czy uzupełniającym–jako podstawowe źródło ogrzewania powinna mieć moc co najmniej 150W/m², zaś jako uzupełniające (np. w łazience, dla dogrzania podłogi i osiągnięcia przyjemnego efektu przy wychodzeniu z wanny) – 100W/m². Zaletą mat grzejnych jest m.in. ich mało skomplikowany montaż – można ułożyć je samodzielnie ( zezwalają na to wszyscy producenci). Natomiast podłączenia do instalacji elektrycznej powinien dokonać tylko elektryk z ważnymi uprawnieniami.

Zarówno wodne, jak i i elektryczne ogrzewanie podłogowe  można instalować również pod niektórymi wykładzinami dywanowymi i panelami podłogowymi – pod warunkiem dopuszczenia ich przez producenta do stosowania na tak ogrzewanych podłogach.

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 18.07.2013 o godzinie 14:11. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment