Konieczność ocieplania ścian

Obecnie koszty zużycia przeznaczone na ogrzewanie stale rosną. Trudno się spodziewać, by ta tendencja miała ulec zmianie, bo przecież ogrzewamy domy w większości z wykorzystaniem paliw kopalnych, których zasoby nie są odnawialne. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi kosztami jest ocieplanie ścian. Dzięki dobrej izolacji, ciepło możliwie długo pozostaje wewnątrz budynku. Taka ochrona termiczna ma wpływ także na zdrowie mieszkańców oraz ich samopoczucie.

W ociepleniach ścian duże znaczenie ma wybór zastosowanego materiału, z którego składa się warstwa izolacyjna. W zależności od stanu obiektu, ale także od jego charakteru, stosuje się ocieplanie zewnętrzne lub wewnętrzne. Budynki wznoszone wiele lat temu, zdecydowanie wymagają tego ulepszenia, bowiem kiedyś stosowano inne materiały i technologie. Grube ściany z cegły dość dobrze akumulują ciepło, ale daleko im do nowoczesnych ścian dwuwarstwowych. Nie są one w stanie tak dobrze izolować temperatury panującej w pomieszczeniach od otoczenia.

Izolacja elewacji ulega zmianom, jak i wszystkie stosowane technologie w budownictwie. Kiedyś stosowano styropiany o grubości 5-6 cm, dziś te wymiary wzrosły do co najmniej 10-12 cm. A i tak wielu ludzi stosuje warstwy izolacyjne o znacznie większej grubości, np. 30-40 cm! Najpowszechniej stosowanym materiałem do izolacji jest właśnie styropian, włókna mineralne (wełna mineralna, wełna szklana) lub polistyren ekstrudowany.

Ważna jest także jakość wykonania ocieplania ścian. Warstwa izolacyjna powinna być jednorodna. Dzięki temu ogranicza się do minimum powstanie wilgotnych miejsc, które są przyczyną powstawania szkodliwych pleśni i grzybów.

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 18.02.2013 o godzinie 20:28. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz