Jaki typ hydroizolacji zastosować?

Czy często mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, które znajdują się powyżej podłogi piwnicy. Jeśli tak to właściwym zabezpieczeniem przed tego typu problemem była, by odpowiednia hydroizolacja. W każdym wypadku taka hydroizolacja będzie niczym innym jak ochroną przed niekorzystnym działaniem wody. Podział hydroizolacji jest bardzo prosty wyróżniamy materiał lekki, średni i ciężki. Każdy stosujemy w zależności od przypadku w jakim się znajdujemy.

Hydroizolacja typu lekkiego

Ten typ hydroizolacji pojawia się najczęściej na ścianach piwnicy, gdzie grunt stosunkowo jest łatwo przepuszczalny. Poziom wody gruntowej w tych miejscach praktycznie nigdy nie dochodzi do wysokości postawionych fundamentów. Prawidłowa taka lekka izolacja może być wykonana z materiałów, które mają po kilka powłok.

Tego typu materiały są elastyczne i składają się z połączenia asfaltu z kauczukiem. Dla skuteczności hydroizolacji stosuje się 2 do nawet 3 warstw. Zanim jednak cokolwiek zrobimy musimy zagruntować podłoże albo zastosować folię izolacyjną czy tez papę podkładową. Zawsze w tego typu zabezpieczeniach daje się folie izolacyjną bezpośrednio pod podłogą a całość składa się z maksymalnie dwóch warstw. Całość jest również połączona z izolacją poziomą ław fundamentowych.

Hydroizolacja typu średniego

Ten typ materiału zawsze układa się w sytuacjach, gdy grunty są trudno przepuszczalne. W takich wypadkach woda może dość długo utrzymywać się w zawieszeniu co jednocześnie doprowadza do zwiększenia się poziomu wód gruntowych. Jeśli, więc woda regularnie podnosi się ponad wyznaczony stan wówczas sama izolacja to jednak zbyt mało aby zatrzymać ją właściwie. W tego typu przypadkach wokół całego domu stosuje się drenaż opaskowy. Takie działanie pozwala zmniejszyć ciśnienie wody na ściany, a także i podłoże co powstrzymuje duże ilości wody przed przedostaniem się.

Hydroizolacje tego typu stosuje się głównie na ścianach piwniczych przy użyciu dwuwarstwowych folii, czy też innych materiałów służących do uszczelnienia pomieszczenia. Jeśli stosujemy wyżej wymieniony drenaż to wypadało, by aby użyć specjalną folię tłoczoną w połączeniu z papą całość będzie stanowić wystarczający opór przed wodą co umożliwi szybki spływ wody, zanim zdąży on jeszcze przeniknąć przez całą izolację. Na podłoże możemy zastosować płytę podłogową wykonaną z betonu o grubości minimum 10 cm

Hydroizolacja typu ciężkiego

Jest to zarazem najcięższy typ izolacji możliwej do zastosowania. Wykonuje się, go w tak zwanych beznadziejnych przypadkach, gdy poziom wody prawie zawsze sięga powyżej podłogi piwnicy. Powstały napór hydrostatyczny jest bardzo silny dlatego zastosowana hydroizolacja nie może być tylko szczelna, ale także odporna na wysokie ciśnienie wody. Dlatego rzadko, ale w sporadycznych przypadkach wykorzystuje się w pełni wodoszczelną konstrukcję ścian i podłogi dzięki czemu jest to na tyle zwarta konstrukcja, że jesteśmy zabezpieczeni przed naporem wody. Dobry wydaje się być też beton wodoszczelny w tych miejscach, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia większego poziomu wód gruntowych.

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 19.07.2014 o godzinie 07:38. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment