Jaką wentylację wybrać w swoim domu

Czyste powietrze, którym oddychamy jest równie ważne, jak woda najlepszej jakości, którą spożywamy. Należy dbać o to, by było w prawidłowy sposób wymieniane na świeże. Służy do tego wentylacja.

Głównym jej zadaniem jest wymiana zanieczyszczonego, zużytego i wilgotnego powietrza na czyste, świeże. Jeśli wentylacja działa prawidłowo, to unikamy wielu problemów. Najważniejszymi są zapleśnienie i zagrzybienie naszych mieszkań, co powoduje u nas szereg chorób i alergii. Żeby tego uniknąć należy zastosować w swoim domu odpowiedni system wentylacyjny. Wybór wentylacji właściwej dla danego domu jest kluczowy dla zapewnienia w nim komfortu.

Bardzo często jest tak, że przybudowie domu nikt specjalnie nie zagłębia się w tym temacie, a to błąd. Dopiero po czasie okazuje się, że nie dopilnowaliśmy tak ważnych spraw, jak powietrze w naszym otoczeniu. Nie zawracamy sobie głowy urządzeniami do wymiany powietrza, one po prostu są jakoś uwzględnione w konstrukcji naszego domu, ale niestety okazuje się, że te instalacje w postaci wentylacji naturalnej mogą być już niewystarczalne.

Wentylacja naturalna (grawitacyjna)

Obecnie najnowsza technologia budownictwa sprawiła, że naturalny system wentylacyjny, który działa na zasadzie wypierania zimnego powietrza przez ciepłe z wnętrza domu jest najgorszym z możliwych. Któż z nas nie cieszy się słysząc, że nasz dom jest ciepły, szczelny i ograniczymy dzięki temu rachunki za ogrzewanie, ale okazuje się, że oszczędzając na jednym płacimy więcej za drugie, a w tym wypadku chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie, a na nim akurat oszczędzać nie powinniśmy. W czym rzecz? Po prostu w szczelnym domu wentylacja naturalna, grawitacyjna, nie ma prawa działać dobrze.

Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której mamy zła wentylację, lub nie działa ona prawidłowo.

Dawniej nie było z tym większych problemów. Nieszczelne okna, drzwi, czy najróżniejsze nieszczelności budynku sprawiały, że powietrze wpadało do środka pomieszczeń bez żadnego problemu, a przewody wentylacyjne wyciągały zanieczyszczone i zużyte powietrze na zewnątrz budynku pod wpływem różnicy gęstości powietrza zimnego i ciepłego. Teraz czyste powietrze nie ma szans dostać się do wnętrza mieszkań ze względu na to, że nasze domy są niezwykle szczelne. Nie ma odpowiedniej wymiany powietrza, więc przebywamy w zanieczyszczonych pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności. Nic więc dziwnego, że para wodna skrapla się, a naszym oczom ukazuje się pleśń, grzyb na ścianach, pod parapetami, czy mamy zaparowane oka, czy lustra.

To tylko kilka z możliwych widocznych gołym okiem objawów złej wentylacji. Sytuację pogarsza fakt, że te najbardziej niebezpieczne objawy nie są dla nas widoczne, ale skutecznie uprzykrzają nam życie. Na pewno niejedna osoba narzeka na duchotę w swoim domu, na częste bóle głowy, złe samopoczucie, które zamieniają się w różnego rodzaju przewlekłe choroby i alergie. Nie warto do tego dopuścić.
Wentylacja jest jedną z ważniejszych kwestii o jakich trzeba myśleć budując dom. Należy nią sobie jak najbardziej zawracać głowę, żeby nas później nie bolała.

Sprawna wentylacja

Ktoś może zadać pytanie (i właściwie powinien to zrobić) jaką więc wentylację założyć, by problemów uniknąć? Można odpowiedzieć, że każdą, byle by dobrze działała. Wiadomo już, że naturalny sposób wentylowania powietrza w szczelnym domu nie sprawdza się, więc należy pomyśleć o czymś innym. Oprócz poprawie wykonanej wentylacji naturalnej z nawiewami mamy do wyboru mechaniczną i hybrydową. Ta ostatnia działa na zasadzie połączenia wentylacji naturalnej i mechanicznej. Jeśli na zewnątrz panują dobre warunki pogodowe, to wtedy system naturalny oczyszcza nam powietrze. Natomiast, jeśli warunki się pogarszają, to działa wentylacja mechaniczna. Wymiana powietrza odbywa się dzięki wentylatorom.

Czy to wentylacja hybrydowa, czy naturalna, aby poprawnie funkcjonowały, muszą mieć zapewnioną odpowiedni dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. To zadanie dla nawiewników, wiążące się z zimnymi przeciągami pełzającymi po podłodze.

Wentylacja mechaniczna

Mówiąc o wentylacji mechanicznej trzeba wiedzieć, że dzieli się ona na wywiewną (podciśnieniową) i nawiewną (nadciśnieniową). Wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona), to kompleksowy system wentylacyjny, który działa dzięki pracy wentylatorów i nie jest w żaden sposób uzależniony od warunków pogodowych. Urządzenia wymuszające cyrkulację powietrza zapewniają jego odpowiedni przepływ i wymianę zużytego na czyste. Przy czym należy wiedzieć, by taki rodzaj wentylacji działał prawidłowo, trzeba zastosować odpowiednie wentylatory, kanały, kratki wywiewne i anemostaty, przepustnice, itd. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zakłócenia równowagi powietrza wypływającego i nawiewanego, albo zbyt intensywnego wentylowania niektórych pomieszczeń.

Najlepszym jednak i najbardziej obecnie chwalonym jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją), który poleca się przede wszystkim dla domów jednorodzinnych. Jest to system najbardziej efektywny, ekologiczny i pozwala na uzyskanie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Główną rolę oprócz wentylatora odgrywa tutaj rekuperator, który odpowiada za odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza. Przekazywane jest ono powietrzu czystemu nawiewanemu z zewnątrz. Ponadto w pełni kontrolujemy ilość wentylowanego powietrza a nawet możemy ustawić to w sposób cykliczny, np. tygodniowy dzięki czemu system ten jest w stanie odzyskać nawet 95% ciepła, które przy innych rodzajach wentylacji po prostu przepadłoby bezpowrotnie. Zwrot nakładów za rekuperację jest największy w przypadku domów, które maja wysokie koszty ogrzewania, ale dla domów o niższych kosztach eksploatacji taki system wentylacyjny także się opłaca i bardzo szybko się zwraca.

Budując dom oszczędzić można na różnych rzeczach, ale nie należy szukać oszczędności tam, gdzie przyjdzie nam w przyszłości przepłacić podwójnie. Mowa tu oczywiście o wentylacji. Tak naprawdę zafundowanie sobie niewłaściwego systemy wentylacyjnego prowadzi tylko i wyłącznie do strat, zarówno materialnych, bo koszty remontów są ogromne, ale przede wszystkim cierpi na tym nasze zdrowie, o które należy dbać i na pewno na nim nie oszczędzać.

Wybór wentylacji tylko na pozór wydaje się łatwy…

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 07.05.2012 o godzinie 10:45. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz