Okna w domu jednorodzinnym

Dom bez okien nie jest takim, jaki być powinien. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, by tego rodzaju element budowlany został pominięty. Jest to jedyny w swoim rodzaju łącznik ze światem zewnętrznym. To przecież okna sprawiają, że dom pełen jest światła, życia, dzięki nim widzimy to, co się dzieje wokół nas. Dokonując wyboru okien, warto kierować się choćby niewielką znajomością tematu.

Okna przeznaczone na ściany budynku, nazywamy ściennymi, pełnią one takie same funkcje jak te przeznaczone na dach (połaciowe, dachowe), lecz różnią się parametrami technicznymi. Obecnie na rynku dominują dwa typy okien- plastikowe i drewniane. Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników, różnią się nie tylko wyglądem. (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 11.03.2013 o godzinie 13:57. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Konieczność ocieplania ścian

Obecnie koszty zużycia przeznaczone na ogrzewanie stale rosną. Trudno się spodziewać, by ta tendencja miała ulec zmianie, bo przecież ogrzewamy domy w większości z wykorzystaniem paliw kopalnych, których zasoby nie są odnawialne. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi kosztami jest ocieplanie ścian. Dzięki dobrej izolacji, ciepło możliwie długo pozostaje wewnątrz budynku. Taka ochrona termiczna ma wpływ także na zdrowie mieszkańców oraz ich samopoczucie. (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 18.02.2013 o godzinie 20:28. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie tak naprawdę niemal nie różnią się od tego, co rozumiemy pod pojęciem rolet. Są to po prostu zasłony wyposażone w zmyślny mechanizm do podnoszenia i opuszczania. Mechanizm sterowany jest sznurkiem lub łańcuszkiem. Tak naprawdę, różnica jest niewielka, podobna jak między sterowaniem verticalami (łańcuszkiem) a żaluzjami (sznurkiem).

Rolety rzymskie wykonywane są z tkaniny, zatem możliwe jest wykonanie ich niemal w dowolnym wzorze i kolorze. Można wykonać je z cienkiej, bądź grubej tkaniny, zależnie od oczekiwań kupującego. Cienkie zastępować będą firanki dodające intymności i cienia. Gruba tkanina pozwoli używać rolety rzymskie zamiast zasłon i szczelnie zasłonić dostęp światła i powietrza. Dźwięku też (trochę)… (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 04.01.2013 o godzinie 19:30. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Rolety okienne

Rolety służą do zacieniania okien, obok żaluzji, zasłon i firanek. Zasłanianie okna roletą wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku zasłon czy żaluzji. Można płynnie zmieniać powierzchnię zasłoniętego okna, nie można jednak zmieniać stopnia zacienienia (jak w przypadku żaluzji). Ze względu na to, że rolety rozwijane są z góry lub z dołu (rzadziej), nie ma możliwości zasłonięcia tylko jednej, lewej lub prawej części okna. Oczywiście taka możliwość pojawia się, gdy każde ze skrzydeł okiennych otrzymuje własną roletę. (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Wyposażenie, dnia 04.11.2012 o godzinie 19:14. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Ogrzewanie dla domku holenderskiego

Domki holenderskie projektowane są z myślą o korzystaniu z nich w czasie ciepłego półrocza. Często bywają wyposażane w ogrzewanie, które pozwala wydłużyć czas korzystania z nich o co najmniej kilka tygodni. Niestety, nie nadają się do tego, by korzystać z nich przez cały rok.

Czy da się to zmienić? Owszem, choć wymaga to sporego samozaparcia i budżetu. (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Domy jednorodzinne, dnia 11.10.2012 o godzinie 13:18.

Czy można mieszkać w samochodzie kempingowym?

Kiedyś myślałem o mieszkaniu w przyczepie kempingowej, ale nie sądziłem, że poznam w końcu kogoś, kto w podobny sposób mieszka. A jeszcze większym zaskoczeniem było dla mnie, gdy okazało się, że mieszka tak jeden z moich dawnych internetowych znajomych.

Pomysł jest naprawdę świetny. Wydajemy kilkanaście tysięcy PLN, otrzymujemy w zamian obszerny samochód, którym da się dojechać na wakacje, do marketu (o ile nie ma niskiego parkingu podziemnego i zmieści się tam wysoki kamper), a także miejsce do mieszkania. (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Domy jednorodzinne, dnia 18.09.2012 o godzinie 07:29.

Mieszkać w domku holenderskim

Od kilku dni po głowie chodzi mi pomysł zamieszkania w domku holenderskim. Pomysł podrzucił mi mój wielki przyjaciel (ostatnio też świadek na moim ślubie), który sporo po Europie jeździł i niejedno widział.

Co to takiego ten domek holenderski? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to coś w rodzaju dużej przyczepy kempingowej. To uproszczenie, bo: (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Domy jednorodzinne, dnia 12.09.2012 o godzinie 09:29.

Piec kaflowy w dawnych czasach

Dawniej w naszych domach mogliśmy cieszyć się dużym piecem kaflowym, na którym często budowane były specjalne wnęki, na które można było usiąść albo nawet się położyć. Dawało to możliwość ogrzania się, a było szczególnie przyjemnie w okresie zimowym.

Dziś natomiast stosuje się instalacje centralnego ogrzewania zasilane kotłem. Potrzebne są nam również grzejniki, które montuje się w każdym pokoju i rury łączące nasz piec z nimi właśnie. Stąd kuchnie w dzisiejszych czasach mogą być o wiele większe z uwagi na pozbycie się pieca z kuchni do piwnicy lub jakiegoś mało uczęszczanego miejsca. (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Eksploatacja, dnia 07.09.2012 o godzinie 09:39. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Jaką wentylację wybrać w swoim domu

Czyste powietrze, którym oddychamy jest równie ważne, jak woda najlepszej jakości, którą spożywamy. Należy dbać o to, by było w prawidłowy sposób wymieniane na świeże. Służy do tego wentylacja.

Głównym jej zadaniem jest wymiana zanieczyszczonego, zużytego i wilgotnego powietrza na czyste, świeże. Jeśli wentylacja działa prawidłowo, to unikamy wielu problemów. Najważniejszymi są zapleśnienie i zagrzybienie naszych mieszkań, co powoduje u nas szereg chorób i alergii. Żeby tego uniknąć należy zastosować w swoim domu odpowiedni system wentylacyjny. Wybór wentylacji właściwej dla danego domu jest kluczowy dla zapewnienia w nim komfortu. (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 07.05.2012 o godzinie 10:45. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Budując dom, bądź wprowadzając się do nowego mieszkania, coraz częściej oprócz standardowych metod ogrzewania łazienki (czyli grzejników, najczęściej w formie drabinki do suszenia ręczników), marzy nam się jedno małe udogodnienie. Mam na myśli ogrzewanie podłogowe w łazience.

System rur kładzionych pod terakotą lub glazurą najprościej jest zamontować podczas budowy łazienki od podstaw. Im później tym niestety trudniej. Trzeba skuwać położoną terakotę oraz posadzkę, co jest oczywiście bardzo niewygodne i uciążliwe.  (więcej…)

Opublikowano w kategoriach Budowa i modernizacja, dnia 01.04.2012 o godzinie 12:03. Wpis oznaczony został hasłami tematycznymi: .

Następna strona »